Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Rüya
 Özel Forum : Rüya
Konu Konu: Rüya Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
BaDboY
Ulema
Ulema
Simge

Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 578
Gönderen: 11-Mayıs-2005 Saat 12:42 | Kayıtlı IP Alıntı BaDboY

Rüya Nedir?

Eski çağlardan beri insanları ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlar da çok önem verilmiştir. Rüyaların, korkulan tanrılar tarafından verilen armağan veya cezalar olabileceğine inanılmıştır. Daha sonra kahinler rüyaları açıklamaya, yorumlamaya başlamışlardır. İlk rüya yorumcularının ne zaman ortaya çıktıkları da belli değildir. Ancak Babil'in kahinlerinin büyük ün yaptıkları bilinmektedir. Kaldeliler, Astroloji vb. nin yanı sıra rüya yorumlarında da başarı kazanmışlardır. Zamanla belirli rüyaların anlamları da kesinleşmiştir. Eski Mısırlılar, eski Yunanlılar ve Araplar rüya yorumlarıyla ilgili kitaplar yazmışlardır.

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud'un da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır ki buna Rüya adını verilir.

Freud'a göre bilincin gizlediği, tamamen sakladığı olgular ortaya çıkabilmek için yol aramaktadır. Bunlardan bazıları da rüyalar haline girerek kendilerini gösterir. Freud'un yolunda ilerleyen doktorlar da günümüzde rüyalara önem verip, rüyaları bilimsel olarak açıklayarak hastalarını tedavi etmektedir.

Bazı soyut kavramların açıklamaları bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebildiği halde, rüya kavramını bu şekilde açıklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak bunu bilimsel verilerle değil de, dinsel yönden açıklanabildiği de bir başka soyut gerçektir. Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yaşanan olayların tümüne rüya diyebiliriz.

Rüyaların Süresi

Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır sadece.

Bilimadamlari rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir. Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikali bir bilimadamı bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeycek kadar kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

Rüyaların Türleri

Uzmanlara göre uyku birkaç devreden oluşmaktadır. Uykusu gelen insan yatağına yatar ve gözlerini kapatır. Kısa süre sonra göz kapakları belli belirsiz titremeye başlar. İnsan o sırada uykuya dalmış ve rüya görmeye başlamıştır. Uyumak için alınan bir takım uyku ilaçları rüya da görülmesini engelleyebilir. Ancak ilaç almadan uyuyan herkes mutlaka rüya görür. Rüyalar renkli ya da siyah beyaz olabilir. İnsanların çoğu, siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedir.

. Kafası yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kimse uyuduğunda rüyasında karmakarışık şeyler ya da ilgilendiği, önem verdiği konuyugörebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örneğin, televizyonda veya başka bir yerde heyecanlı bir sinema izleyen kişi rüyasında aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktır ve gerçek rüya değildir.

. Kabus veya karabasan denilen rüyadır, genellikle iyi başlar. Uyuyan kimse hoş bir olay ile ilgilendiğini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel görüntü değişerek insana dehşet verir. Kabusların açıklamasını sinir doktorları ve psikanalistler yapmaktadır. Kabusları, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karıştırmamak gerekir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada olduğunu hissederek uyanmak ister. Bunu başaramaz veya uyandıığını zanneder ama bu sırada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir.

. Olduğu gibi çıkan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kişlerin rüyalardır. Örneğin rüyasında gördüğü ahbabını kısa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kişiler. Buna "Gerçek Rüya" adı verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalıdırlar. Gördükleri şeyleri iyi değerlendirmelidirler.

. Uyuyan kimse rüyasında birçok şey görür ve sabah uyandığında da bunlardan bazılarını anımsar ki bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen şey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanıldığında akılda kalan ve hatta insanı etkileyen rüyalar yorumlanabilir.

. Bazı kimseler aynı rüyayı sık sık görür. Örneğin rüyasında daima aynı eve girdiğini, aynı kişiyi görebilir, halbuki gerçekte kendisi ne o evi, ne de kişiyi bilmektedir.
Yukarı Dön Göster BaDboY's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: BaDboY Ziyaret BaDboY's Ana Sayfa

ebrar_30
enderunlu
enderunlu
Simge

Ülke: Turkey
Gönderilenler: 1803
Gönderen: 11-Mayıs-2005 Saat 14:22 | Kayıtlı IP Alıntı ebrar_30

"Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır. " Bence bu kesinlikle yanlış, benim rüyalarım sinema filmi kadar uzun, komik ve ilginç oluyor. Çok yorgun değilsem sürekli rüya görürüm.

"Olduğu gibi çıkan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kişlerin rüyalardır. Örneğin rüyasında gördüğü ahbabını kısa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kişiler. Buna "Gerçek Rüya" adı verilir." Genelde tamamen aynısı çıkmasada yorumlandığında çoğu rüyalarımın çıkıyor.

Seize The Day
Yukarı Dön Göster ebrar_30's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: ebrar_30

Güler
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderilenler: 319
Gönderen: 11-Mayıs-2005 Saat 15:17 | Kayıtlı IP Alıntı Güler

Valla onu bunu bilmem ama benim rüyalarım bu aralar çok çıkıyor.Hepsini hayıra yoruyorum ama kötü çıkınca kötü oluyorum.

Genelde hep korkulu rüyalar görüyorum.Oda bazen bilinç altıma attığım şeylerden çıkıyor.Güzel rüya çok nadir görürüm.Bazen korkuyla uyandığım rüyalar iyi çıkıyor.Oda Allahın hikmeti işte ne denebilir ki.Gece yatarken güzel rüya hayırlı rüya göreyim diye dua ederim.Sabaha karşı gördüğüm rüyaları ve kötü gördüğüm rüyaları unutmam.Bazen o rüyadan o rüyaya hızlı geçişler yaparım ve unuturum.İşte benim rüyalarım böyle.

Yukarı Dön Göster Güler's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: Güler

ebrar_30
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderen: 11-Mayıs-2005 Saat 15:24 | Kayıtlı IP Alıntı ebrar_30

Deli Yürek dizisi yeni çıktığında tabi o zamanlar daha yaşım ufak tam bir Kenan İMİRZALİOĞLU hayranıyım bir taraftan, diziyi deli gibi takip ediyorum. Sanırım bilinç altıma dizi öyle bir yerleşmişki gece rüyamda Uğur YÜCEL falan da var bütün gece silahlı çatışma yaptım rüyamda Bazen çok etkilendiğimiz şeylerden de rüyalarımıza girebiliyor.

Bir kerede rahmetli dayımı rüyamda görmüştüm. Rüyamda yanıma geliyor ben dayıcım sen ölmemişsin yaşıyorsun diyip sarılıp nasıl ağlıyorum, bir uyandım ve uyurkende ağladığımı farkettim, halen gerçek gibi etkisindeydim sonra da rüyaymış diye ve onu çok özlediğim için ağlamaya devam etmiştim...

Seize The Day

Güler
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderen: 13-Mayıs-2005 Saat 12:43 | Kayıtlı IP Alıntı Güler

Ben bazen kötü rüya gördüğümde ama çok cebelleşirim korkarım ve daha kötüsünü görmemek için kendi kendimi uyandırırım öyle bir yeteneğe sahibim. Bende çok rüyamda ağlarım.Dışarı vuramadığımız şeyleri rüyamızda görüp işte böle ağlarız,korkarız.Allah bütün rüyalarımızı hayırlara çıkarsın.Ben çok ama çok komik ablamlar anlatır bağıra bağıra rüyalarımda konuşurmuşum.Anlat derim ablama mırmır yapıp duruyosun der anlayamıyorum.İşte rüya alemlerinde böyl şeyler yapıyoruz.

ebrar_30
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderen: 17-Mayıs-2005 Saat 10:36 | Kayıtlı IP Alıntı ebrar_30

Bu spora ben kafayı fena takmış durumdayım sanırım, dün gece rüyamda bile spor yapıyordum

Seize The Day

Güler
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderen: 17-Mayıs-2005 Saat 15:54 | Kayıtlı IP Alıntı Güler

Dün gece ne alaka rüyamda tıraş bıçağı ile dolaşıyordum.Tıraş bıçağının bende çantamda ne işi var anlayamadım ki uyandım hemencecik.Allahım hayırlara g**ür.

ebrar_30
enderunlu
enderunlu
Simge

Gönderen: 19-Haziran-2005 Saat 19:37 | Kayıtlı IP Alıntı ebrar_30

Dün gece de rüyamda dünyanın sonu gelmiş, herkes bir gemiye binip kaçmaya çalışıyor, ben yetişemiyorum gemi tıka basa dolu, insanlar denize düşüyor denize düşenler gözümün önünde boğuluyor falan, ben tatil yeri gibi bir yerde kalıyorum yanımda birileri falan var çok güzel bir yer ama dünyanın sonu gelecekmiş öleceğimi biliyorum çaresiz bekliyeceğiz diyorum. Yine rüyalarımda aksiyonlar çoğaldı yaa

Seize The Day

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma